Alapvető célkitűzésünk, hogy a viszonylag egyszerű szerkezetű évelő nyílt homokpusztagyepben a korábbi társulás- és populációszintű ökológiai és ökofiziológiai ismeretek felhasználásával, valamint új mintázatvizsgáló módszerek és szimulációs modellezés alkalmazásával megpróbáljuk az ismereteket megfelelően szintetizálni, és ezúton a társulásmintázatot és működést egymásra vonatkoztatva értelmezni.
A vizsgálatok egy szemiariditási gradiens mentén Gönyű, Csévharaszt és Fülöpháza térségében kiválasztott homoki erdőssztyepp területek gyepfoltjain folytak. A kísérleti elrendezés a tér-idő megfeleltetés analógia felhasználásával lehetőséget nyújtott arra, hogy a klímagradiens mentén detektált változások alapján hipotéziseket fogalmazzunk meg a jósolt klímaváltozás homokpusztagyepeket érintő várható hatásaira.
A vizsgálataink célja, hogy adatokat nyerjünk a nyílt homokpusztagyep términtázati szerveződésének időbeli változatosságáról, a fajok, vegetációfoltok átalakulásairól és a térbeli és időbeli szomszédsági viszonyok hatásáról a társulás-állomány egészének diverzitására és dinamikájára.
Háromféle mintavételt alkalmazunk:
- 40m x 100m –es területen szabályosan (4 x 10) elrendezett (40 db,) 2m*2m-es állandó kvadrátban rögzítjük a fajok borításait (2006 óta, évente egy mintavétel, folyamatosan);
- Ugyanerről a területről 5m*5m-es felbontásban vegetációtérképet készítünk a növényzet dominancia-típusait rögzítve (évente egy alkalommal június közepén, 2006 óta, évente egy mintavétel, folyamatosan);
- Mikrocönológiai mintavétellel a fajok jelenlétét rögzítjük 52 m hosszú 5cm*5cm-es mikrokvadrátokból álló transzszektek mentén (2 állandó transzszektben). A vizsgálatok évente egyszer (május közepén) 2004 óta folyamatosan zajlanak.